Wysokość alimentów

W Polsce najbardziej oczywistą sprawą po rozwodzie wydaje się być wysokość alimentów przyznanych żonie lub mężowi – w gruncie rzeczy jest to jednak żona. Nie można jednoznacznie stwierdzić z jakiej wysokości alimentami będziemy mieli do czynienia, lecz z pewnością dla jednej ze stron okażą się za duże, a dla drugiej zdecydowanie za małe – niestety, ale tak jest. Warto jednak pamiętać, że wysokość danych alimentów ustala sąd, a sam bierze pod uwagę wiele czynników.

Najważniejszym czynnikiem wydają się być możliwości zarobkowe rodziców oraz potrzeby materialne dziecka – z pewnością nie chodzi tu o typowe kieszonkowe, a o wyżywienie, ubranie oraz odpowiednią edukacje. Sąd bierze także pod uwagę możliwości oraz wpływ jakie będzie miało drugi rodzic na wychowanie dziecka – może np. opłacać szkołę etc. Z pewnością na większe sumy alimentacyjne można liczyć w przypadkach, gdy dziecko jest chore lub gdy jedno z rodziców zarabia wystarczająco dużo.

Warto jednak pamiętać, że nie interesowanie się losem swojego dziecka także wpłynie znacząco na podniesienie alimentów na dziecko. Oczywiście w trakcie obowiązujących składek alimentacyjnych może wyniknąć sytuacja, w której dziecko zachoruje.

Sąd bierze takie okoliczności pod uwagę regulując odpowiednio wysokość alimentów na rzecz dziecka. Jeżeli zwiększenie alimentów ma uzasadnienie to z pewnością będzie to egzekwowane przez sąd. Sąd nie zrobi jednak tego za nas, dlatego rodzic sam powinien wystąpić z pozwem o podwyższenie alimentów.

omentarzy do “Wysokość alimentów

  1. Nie rozumiem naszych sądów jeszcze mój mąż jesteśmy w trakcie rozwodu,który ciągnie się długo udaje oficjalnie osobę bezrobotną a tak nie jest,przedstawiłam w sądzie jego aktualna wizytówkę nagranie jak umawia się na spotkanie z klientem[pracuje na czas rozwodu bez umowy nie ukrywa tego przede mną chce uniknąć płacenia alimentów]a w sądzie twierdzi inaczej,sąd chwile obecna przyznał na dziecko 400zł zabezpieczenia alimentacyjnego adwokat mówił mi.że sąd nie bierze pod uwagę obecnego dochodu lecz zdolność zarobkowa w moim przypadku jest inaczej mam nadzieję,że przy rozwodzie wysokość alimentów się zmieni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>